To, že Taliansko je mimoriadne výnimočná krajina, vieme všetci. Je kolískou renesancie, domovom pre mnohých umelcov a ich kuchyňa je jednou z najvychýrenejších na svete. O tomto všetkom sme sa my, žiaci Súkromného gymnázia, presvedčili na vlastné oči počas výletu do Toskánska a prechádzkou po Benátkach.

Všetko sa to začalo už odchodom nášho autobusu dňa 6.5.2019 zo Žiliny. Našou sprievodkyňou sa stala pani Katarína z cestovnej agentúry GAD TOURS.

Cesta bola náročná, takmer nikto nedokázal zaspať, no keď sme ráno vystúpili vo Florencii, akoby sme sa prebrali. Mesto sme si prešli pešo, porozprávali sa o pamiatkach, dozvedeli sa nové informácie a pokračovali ku chrámu SANTA MARIA DEL FIORE. Slovo Fiore sa mimochodom z Taliančiny prekladá ako kvet, a je to symbolom celej Florencie. Okrem toho sme videli sochu Michelangelovho Dávida, Ponte Veccio (Most zlatníkov). Podvečer sme sa vybrali do hotela.

V stredu sme navštívili Pisu a Luccu. Obe mestá boli nádherné a svojou architektúrou si ukradli naše srdcia. Bolo veľmi zaujímavé vidieť Šikmú vežu v Pise a neskutočné množstvo kostolov v Lucce. V jednom z nich na nachádzal labyrint, ktorý keď prejdete na prvý pokus, tak sa dostanete do neba a budete v živote šťastní.

Vo štvrtok sme boli v mestečkách San Gimignano, Monteriggioni a klenotom Toskánska, Siene. V San Gimignane ochutnali zmrzlinu od majstra sveta v robení zmrzliny. sme Podľa môjho osobného názoru, bolo San Gimignano najkrajšie. Toto malebné mestečko v minulosti z polovice vyhubil Čierny mor. Monteriggioni je stredoveké opevnené mestečko s dvadsiatimi obyvateľmi a námestím s románskym kostolom. V Siene sme videli veľkolepú katedrálu Santa Maria Assuntan Palazzo Publico s vežou Torre del Mangia a unikátne námestie v tvare mušle Piazza del Campo.

V piatok sme strávili štyri hodiny v autobuse, smerom do našej poslednej destinácie, Benátok. Do mesta nás dopravila loď. Hneď po príchode sme si všetci uvedomili, že Benátky budú úplne iné, než mestá, ktoré sme navštívili predtým, nie len z dôvodu, že sú vybudované na vode. Prešli sme si najznámejšie pamiatky, ako napríklad námestie San Marco a Dóžov palác. Po zvyšok dňa sme mali osobné voľno na nákupy, obed a podobne.

„Najviac sa mi páčili Benátky, lode a Bazilika San Marco. Rada by som sa do Talianska vrátila znovu,“  vyjadrila sa jedna zo žiačok III.A triedy.“

V piatok sme sa vrátili o 7.0 ráno naspäť do Žiliny, plní zážitkov z prežitého týždňa. Týmto by som sa tak isto chcela poďakovať za úžasný výlet.

 

Tags: , , ,