Už po 4-tý raz sa naša škola umiestnila vo finále súťaže Generácia Euro, ktorú organizuje Národná banka Slovenska. Po úspešnom absolvovaní testu bolo úlohou nášho tímu (Vanesa Ladecká, Alžbeta Rosinová, Anna Sekáčová, Dominik Štolfa, Juraj Skácel – pod odborným vedením Ing. Emílie Korenčiakovej) natočiť video, v ktorom máme vysvetliť mladšiemu spolužiakovi, ako a prečo ECB zabezpečuje cenovú stabilitu.  Päť najlepších tímov z celého Slovenska postúpilo do finále, ktoré sa uskutočnilo 29. marca 2019. Samozrejme užili sme si kopec zábavy a zároveň dostali sme dávku napätia.

Vo štvrtok večer nás vlak viezol do Bratislavy. Kým prišiel na žilinskú vlakovú stanicu, omeškal sa o 20 minút (klasika). Cesta do BA však bola plynulá, vlak sa ani neodpojil, ani nezhorel. Bratislavská stanica sa mi zdala lepšia, ako v predošlé roky. Možno je to tým, že som začal vnímať rýchly ekonomický rast. Avšak jej okolie sa nezmenilo.

Každopádne boli sme radi, že hotel nebol veľmi vzdialený. Dokonca bol len 6 minút od banky. Ubytovaní sme boli v štvorhviezdičkovom hotely Saffron. Nevedeli sme si ho vynachváliť. Izby boli jednoducho úžasné. Po raňajkách sme sa museli pobaliť a vychystať. Bez obleku ani na krok. Odubytovali sme sa a z hotela sme sa presunuli do národnej banky.

 Približne o 9:30 nás zavolali do auly. Prezentovali sme druhí v poradí. Pri rečnení som pocítil mierne napätie, ale nahodil som pekný úsmev a to navodilo dobrú atmošku ako pre mňa, tak aj pre porotu ostatných prítomných. Nasledovalo naše video, v ktorom mladšia žiačka spovedala staršiu žiačku o Európskej centrálnej banke a inflácii. Otázky neboli najľahšie (ak nepočítam tú o mladšej žiačke), ale aj to sme zvládli. Pán viceguvernér hodil pár zákerných otázok. Prišiel čas vyhodnotenia. Vyhrali sme krásne druhé miesto s krásnymi cenami. Bol to úžasný pocit. A zároveň to bola tesnotka. Po vyhodnotení nasledovalo fotenie. a zároveň sme mali možnosť vyviesť sa na 30. poschodie a obzrieť si Bratislavu. Celá súťaž bola pre nás nielen výzvou, ale priniesla nám aj kopu úžasných zážitkov.

 

Tags: , ,